Zvláště ve spojení s legendárním fotografem. Robert Vano, kterého není potřeba představovat a Jirka Sudík, majitel Autogalerie JM, spojili své síly a rozhodli se pomoci nemocným ženám, které postihla zákeřná nemoc. Společně připravili kalendář, který půjde letos na podzim do prodeje a vybrané peníze se dostanou konto Klubu nemocných cystickou fibrózou.

Jak se ukazuje, auta ať už nová nebo stará, dokáží pomáhat a přispět na dobrou věc, stejně jako lidi kolem nich. Mimochodem jak Autogalerie JM, tak známý fotograf Robert Vano připravili kalendář bez nároků na honorář. A protože je Jirka Sudík náš kamarád a v nedávném třetím díle jsme s ním natáčeli, tak jsme se rozhodli, že podpoříme tento projekt aspoň medializací. 

Tradice tohoto projektu sahá do roku 2014, kdy vyšel první z nich. Tehdy byla autorkou fotografií Tereza Z Davle a veškerou produkci sama organizovala Kamila Eliášová dospělá pacientka s CF. Myšlenkou kalendáře bylo a stále zůstává ukázat světu, že ze slaných dětí vyrostou slaní dospělí. V našem případě slané ženy, které jsou i přes těžkou diagnózu a nedobré vyhlídky krásné, plné života a nadějí. Ženy, které vypadají stejně jako ty zdravé, jen je to stojí mnohem větší úsilí. Ženy co se perou s nepřízní osudu a snaží se žít život stejně, jako ostatní. Kamila Eliášová bohužel v roce 2015 boj s CF prohrála v věku 35let. V produkci místo ní pokračuje Markéta Mikšíková také pacientka s CF a Kamily kamarádka. 

Slané ženy od roku 2017 fotí Robert Vano bez nároku na honorář. Tématem kalendáře na rok 2019 bude spojení žen a výjimečných historických automobilů. Již během focení byla vidět inspirace například 50' a 60' léty minulého století. Všechny modelky v kalendáři jsou ženy nemocné CF. Kalendář by měl být v prodeji od začátku října, zakoupit jej bude možné na eshopu Klubu CF.

Cystická fibróza patří mezi méně známá dědičná onemocnění. Ročně se s touto diagnózou narodí 20 až 25 dětí. A proč právě slané děti? Nemocní cystickou fibrózou totiž mají až pětkrát slanější pot. V České republice žije s touto nevyléčitelnou nemocí přes 600 lidí, průměrný věk při úmrtí je u nás 25,1 let a lékaři odhadují, že polovina v současnosti žijících pacientů se může dožít 38 let. Cystická fibróza poškozuje v první řadě dýchací cesty, protože plíce jsou zatíženy abnormálně hustým hlenem, kde se lépe množí bakterie a plíce se tak ničí až do jejich úplného selhání. Léčba zahrnuje každodenní inhalace, následnou dechovou fyzioterapii a další cvičení, časté braní léků a vysokokalorickou stravu. Při zhoršení zdravotního stavu je nutný pobyt v nemocnici a podávání vysokých dávek antibiotik do žíly, při zhoršeném dýchání i kyslíková terapie.

Zlepšit kvalitu života pacientům od roku 1992 intenzivně pomáhá Klub nemocných cystickou fibrózou. Mimo jiné přispívá na inhalační přístroje, fyzioterapeutické pomůcky a léky, půjčuje inhalátory a kyslíkové koncentrátory, pořádá edukační pobyty a mnoho dalších prospěšných aktivit. Jakýkoliv příspěvek na konto Klubu nemocných cystickou fibrózou pomůže dobré věci! Například poskytnutím částky 100 Kč měsíčně přispějete 1 nemocnému dítěti na roční příspěvek na léky, částkou 200 Kč měsíčně pak na nákup součástek do inhalátoru… Konkrétní formy finanční i nefinanční pomoci a řadu dalších informací najdete na webu https://klubcf.cz/